Система інтегративної кінезитерапії лікування захворювань опорно-рухового апарату

Теоретико-практичні основи формування кінезітерапевтіческіе програми

Сучасна філософія методу СІК полягає в тому, що захворювання опорно-рухового апарату носять біометричний характер, тобто неправильний рух і механічні недоліки в опорно-рухової системи з часом призводять до біохімічних змін в суглобах і до їх повного руйнування. Таким чином, якщо м'яз чи група м'язів з якої-небудь причини діють неефективно, то виникає дисбаланс і нестабільність руху, що в кінцевому підсумку призводить до захворювань опорно-рухового апарату.

Ослаблені зв'язки і м'язи ведуть до нестабільності суглобів, яка в свою чергу, під час фізичної активності призводить до надмірної рухливості. М'язи, що оточують суглоби, не в змозі реагувати на невмілі руху, щоб захистити його. Це викликає різке навантаження на суглоб, що в кінцевому підсумку руйнує хрящ. Весь цей процес супроводжується больовим синдромом. Біль виникає не в самому суглобі, оскільки ні кісткова тканина, ні хрящ не містять рецепторів, як багато хто вважає, а в тканинах, що оточують його: в м'язах, сухожиллях, зв'язках та інших компонентах. Всі ці структури піддаються відновленню. Біль, що в основному відчувається, - це вторинний ефект від зносу структур навколо суглоба, тому після їх відновлення біль зникне.

Програми лікування, розроблені в Центрі кинезитерапии «КінезісЛайф», полягають у виконанні правильних, безпечних вправ на багатофункціональних реабілітаційних тренажерах. Декомпрессійне і антигравітаційні вправи спрямовані на усунення дисбалансу м'язів, формування оптимального рухового стереотипу, поліпшення рухливості суглобів, підвищення еластичності м'язів, зв'язок і сухожиль.

Декомпресіонность руху полягає в тому, що при виконанні вправи зменшується контакт поверхонь суглобів за рахунок витягування, що дозволяє уникнути тертя хрящів і дає можливість працювати тільки м'язам. Антигравітаційні вправи є вправами в підвішеному стані, коли тулуб або кінцівки висять в повітрі при цьому досягається максимальна розвантаження суглобів і витягування м'язів і зв'язок.

Підібрана для пацієнта індивідуальна програма лікування за допомогою спеціальних тренажерів, допомагає задіяти необхідні для одужання м'язи. При виконанні вправ за Програмою кинезитерапии, крім м'язів, в роботу включаються зв'язки і сухожилля, нервова система, серцево-судинна і дихальна система, органи травлення, ендокринна система. В організмі при цьому виробляються особливі речовини - ендорфіни, які мають знеболюючу дію. Впливаючи на м'язову систему, запускаються механізми саморегуляції в організмі. Правильне використання лікувальних вправ, що виконуються на реабілітаційних тренажерах, розвантажує суглоби і хребет, одночасно покращуючи кровообіг в зонах, схильних до передчасного руйнування.

Програми кинезитерапии, які розроблені в центрі, дозволяють не тільки лікувати захворювання хребта і суглобів, а й ряд супутніх захворювань, а також надають комплексний оздоровчу дію на весь організм.

Програми кинезитерапии - це комплекс індивідуально підібраних вправ, який сприяє ефективній і безпечної реабілітації без медикаментів та операцій. В процесі розробки кінезітерапевтіческіе програми лікар повинен дотримуватися ряду вимог і принципів:

 1. Індивідуальний підхід

  Індивідуальний підхід до розробки кінезітерапевтіческіе програмі - важлива вимога СІК. У процесі формування програми враховуються фізичні можливості пацієнта, супутні патології, давності захворювання, встановленого діагнозу при реалізації першого етапу СІК і результатів корекції і формування простого оптимального рухового стереотипу на другому етапі СІК.

 2. Цілісний підхід

  При складанні програми враховуються всі можливі причини, які впливають на стан здоров'я людини - механічні, хімічні, енергетичні, психологічні. Програма складається з урахуванням впливу зовнішніх і внутрішніх факторів.

 3. Комплексний підхід

  Програма занять повинна включати вправи для «проблемного» регіону, так і вправи для інших груп суглобів. Крім того, необхідно звернути особливу увагу на відновлення нормальних рухових стереотипів і постави (здатність «ставити» тіло правильно). Обов'язково відновлюється плечове і тазове рух, відпрацьовується підтримання нормальних вигинів хребта при різних положеннях тіла, а так само навички підйому / перенесення вантажів.

 4. Поступовий підхід

  Тяжкість і обсяг навантаження підбирається на тестовому занятті індивідуально. І програма складається послідовно від простих вправ до більш складним у виконанні. Навантаження в вправах збільшується поступово як за обсягом, так і за інтенсивністю. Перш за все, збільшується обсяг: кількість повторень вправ, підходів (не більше 3), потім збільшується інтенсивність. Перші 2-3 заняття нового комплексу акцент робиться на техніці виконання, диханні (2-3 заняття) і розумінні сенсу рухової завдання.

 5. Варіативний підхід

  В ході лікувального курсу (після 3 занять) можуть змінюватися початкове положення і складність вправи. Наприклад, положення лежачи, положення стоячи, застосування нестабільності (диск, м'яч) та інші.

 6. Зміцнення постуральних м'язів

  Всі вправи орієнтовані на роботу з м'язами, які є найкращим фіксатором суглобів і хребців. Таким чином, головна мета тренування при захворюваннях суглобів і хребта є поліпшення функції постуральних м'язів.

 7. Загальна взаємозалежності м'язово-фасциальні системи

  Жоден м'яз не працює відокремлено при виконанні рухів. М'язи функціонально об'єднуються в м'язові пари, поздовжні м'язові об'єднання і м'язові спіралі, забезпечують узгодженість їх роботи.

 8. Декомпресівность руху

  Декомпресівность руху полягає в тому, що при виконанні вправи зменшується контакт поверхонь суглобів за рахунок витягування, що дозволяє уникнути стиснення хрящів і дає можливість працювати тільки м'язам.

 9. Включення в програму антигравітаційна вправ

  Антигравітаційні вправи є вправами в підвішеному стані, коли тулуб або кінцівки висять в повітрі і досягається максимальна розвантаження суглобів і витягування м'язів і зв'язок.

 10. Відновлення коротких (глибоких) м'язів хребта

  З огляду на роль коротких м'язів як стабілізаторів хребців під час руху кінцівками в процесі розробки кінезітерапевтіческіе прогамм необхідно включати вправи орієнтовані на зміцнення цих м'язів. А це можливо завдяки включенню в програму вправ з використанням балансувальних платформ.

 11. Робота при виконанні вправи до болю, а не через біль

  Вправи не повинні завдавати болю пацієнту, навпаки, правильне виконання вправ з лікувальною метою сприяє якнайшвидшому купірування больового синдрому.