Методика кінезітерапії при лікуванні захворювань хребта та суглобів

Мрія усіх прибічників тільки медикаментозного лікування - чарівні пігулки, які позбавлять від будь-якої хвороби. На жаль, від зношування суглобів таких чудо-ліків не існує. Сьогодні пропонується безліч рецептів лікування захворювань опорно-рухового апарату - від тих же "чудодійних пігулок" до радикального хірургічного втручання.

В більшості своїй, ці методи зводяться до застосування фармакологічних засобів – для зняття запалення та знеболюючих. А ось методів, що власне лікують хворобу, не так і багато - мануальна терапія, масаж і лікувальна гімнастика, ортопедичний корсет, гіпсовий комір, гірудотерапія, голкорефлексотерапія, витягнення на спеціальних столах або ліжках, бджолина отрута і деякі інші, у тому числі і хірургічні. І, неодмінно, призначається щадний руховий режим, аж до постільного. З давніх-давен відомо, що опорно-руховий апарат лікувати спокоєм не можна. Саме такий "щадний" руховий режим і приводить зрештою хворого на операційний стіл.

Що стосується останнього, тобто хірургічного втручання, то Гамільтон Холл, всесвітньо відомий хірург-ортопед у своїй книзі "Ваш хребет" (Москва, "Біном", 1997) пише: "Майже усім своїм пацієнтам я пояснюю, що тільки менше 2% людей з болями в спині можуть якось виграти від хірургічної операції - більше виграють від комбінації вправ і правильних повсякденних рухів, фізіотерапії і ліків".

Слід зазначити, що артроз великих суглобів (тазостегнових, колінних) починається майже безсимптомно, характеризуються постійно прогресуючим розвитком, і за великим рахунком, вважаються невиліковними. Рано чи пізно хворому пропонують операцію по заміні суглоба. При цьому регулярно з'являються нові засоби від артрозу і артритів - це і всілякі мазі, і пігулки, і фізіотерапевтичні апарати. Усе це, на жаль, довготривалого полегшення не приносить. Таке лікування не враховує важливість м'язового корсета, який, особливо, з віком повинен переймати на себе істотну частину навантаження, а також життєво важливої необхідності руху для суглобів. Не даремно фраза "Рух для суглоба - це життя" давно вже стала крилатою.

Хрящова тканина неоднорідна і нагадує губку з дуже тонкими порами. Вона складається з хондроцитів і великої кількості щільної міжклітинної речовини, яка називається матриксом. Завдяки своїй будові і хімічному складу, хрящ забезпечує міцність, пружність і еластичність суглоба.

За допомогою матрикса здійснюється постачання хондроцитів живленням, водою, киснем: при русі під дією ваги тіла суглобовий хрящ нижніх кінцівок здавлюється, як губка, а невикористана тканинна рідина видавлюється з нього. При розвантаженні, тиск в хрящі падає, і хрящ, аналогічно губці, розширюючись, всмоктує в себе свіжу, багату поживними речовинами тканинну рідину. Таким чином, при кожному кроці здійснюється живлення хряща.

Враховуючи вищевикладене, а також зважаючи на слова всесвітньо відомого хірурга-ортопеда, засновника Канадського інституту спини, Гамільтона Холла можна стверджувати, що на сьогодні кінезітерапія - це ефективний метод лікування хвороб хребта і суглобів, що дозволяє як мінімум поліпшити якість життя за рахунок зняття больового синдрому, відновити рухові функції, а при певній наполегливості і чіткому виконанні індивідуальної кінезітерапевтичної програми - у ряді випадків знімається необхідність хірургічного втручання.

Для позбавлення від болю і подальшого повноцінного життя, необхідно зрозуміти, що лікування захворювань хребта і суглобів не може бути відокремлено від повноцінної роботи м'язів, адже саме вони є основним джерелом живлення суглобів і кісток.

Таким чином, максимально зміцнюючи м'язи, що оточують суглоби, знімається з них навантаження, що знижує швидкість процесу руйнування суглоба. Окрім цього виконання спеціальних вправ сприяє покращенню якості суглобової рідини, і суглоб дістає можливість зм'якшувати удар.

Кінезітерапія є науково-прикладною діяльністю, в якій поєднуються знання: медицини, педагогіки, анатомії, фізіології, біохімії та інших наук з метою лікування, реабілітації, оздоровлення, профілактики рецидивів і сприяє психофізичному комфорту особистості. Термін "кінезітерапія" пішов від грецького «kinesis» - рух + «therapia» - лікування, або лікування через рух.

Кінезітерапія включає усі форми лікування рухом, крім того, вона визначає такий спосіб життя хворого, при якому він повноцінно бере участь в оздоровчому процесі і уся його повсякденна фізична діяльність сприяє відновленню наявних у нього рухових розладів. За рахунок цього зростає мотивація, у пацієнта з'являється віра у власні сили і в те, що встановлений контроль над хворобою, що прискорює лікування і повне відновлення.